Home / O Akademii / Rekomendacje

Rekomendacje

JERZY DUDEK
jeden z najlepszych bramkarz w historii Polskiej piłki nożnej

„W obecnych czasach trzeba brać sprawy w swoje ręce. Bardzo trudno czekać na kogoś kto nam pomoże zrealizować nasze marzenia, dlatego popieram inicjatywę powołania Akademii Piłki Nożnej Tychy i będę trzymał kciuki za wszystkich dużych i małych piłkarzy chcących spróbować zrealizować swoje marzenie o wielkiej piłce.

Wszyscy powinniśmy dołożyć starań, aby sport miał ważne miejsce w naszym życiu codziennym.
Z pozdrowieniami dla przyszłych gwiazd piłki nożnej i wszystkich ludzi dobrej woli.”

REMCO TEN HOOPEN
NEC Nijmegen Holandia

KURSY:
2011-2012 W KNVB trener edukator oraz oceniający trenerów grup młodzieżowych
2010-2011 CIOS SITTARD (SOCCER UEFA B)
1996-1999 CIOS ARNHEM (SOCCER UEFA B)

PRZEBIEG KARIERY TRENERSKIEJ:

2000 – nadal – Praca w NEC NJMEGEN w pełnym wymiarze czasu jako asystent trenera w (U19/U17/U15)
Praca jako Główny Trener odpowiedzialny za program talentów – U14/U13/U12/U11/U10
Odpowiedzialny za analizę gry w pierwszej drużynie NEC NIJMEGEN

2010-2011 Trener Bramkarzy – Vitesse 08 Gennep
2010-2011 Trener grup młodzieżowych w klubie amatorskim Uchta in Ochten
2007-2009 Pracował podczas SCCERCAMPS USA (Midwest Soccer) (Piłkarski Obóz w  USA – Midwest Soccer)
1998-2000 Pracował podczas SCCERCAMPS USA (Winning Mood) (Piłkarski Obóz w  USA – Winning Mood)
1998-1999 Pracownik rekreacji, Bungalowpark Landall Greenparks
1999 Główny trener do lat 18 Spd Lochem (klub amatorski)
1999-2011 Zorganizował kilka dni aktywności takich jak dni bramkarzy, dni talentu oraz inne dni aktywności
2011 Obecnie Dyrektor sportowy  JVC Cuijk
2011 Obecnie działa w programie U10  KNVB

TOMASZ ZABIELSKI
Laureat tegorocznego Championa – plebiscytu TVP i Przeglądu Sportowego,

pełnomocnik PZPN ds. Uczniowskich Klubów Sportowych,
członek Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego PZPN,
organizator  Mistrzostw Polski U-10 „Turnieju o Puchar Tymbarku” i Orange Cup w kategorii U-11,
organizator szkoleń dla trenerów pracujących z dziećmi i młodzieżą,
człowiek oddany bez reszty piłce dziecięcej.

tomasz_zabielskiList do AKADEMII PIŁKI NOŻNEJ TYCHY skierowany na ręce Marcina Kuśmierza
 

„Czytając założenia nowej Akademii miałem  nieodkryte wrażenie że ten projekt coś mi przypomina i od razu zaczął mnie mocno intrygować. Szybko jednak w głowie odtworzyłem schematy realizowane w klubach piłkarskich w Hiszpanii, Anglii, Niemczech, Francji, Holandii a nawet takim kraju jak Republika Południowej Afryki.  O ile te pierwsze nikogo nie dziwią. Z pewnością są to kraje które z całą pewności można powiedzieć, że modelowo szkolą dzieci i młodzieży, bo kryterium oceny pracy z młodzieżą jest pierwsza reprezentacja. Jednak nie chce dłużej się rozwodzić na ten temat ponieważ wszyscy to znamy.
Chciałbym skupić się na tym co widziałem w RPA bo tu widzę największe podobieństwo z projektem Akademii Piłkarskiej  w Tychach. Widziałem kilka klubów w południowej Republice / Ajax Cape Town, Platinum Stars. Wasco Da Gama, projekty społecznościowe w slamsach Kapsztadu. To co chciałbym porównać to Akademia Piłkarska, która powstała na terenie społeczności Bafokeng, która skupia 29 wiosek. Ten lud na własnego Króla, który w centralnej  wiosce w której mieszka niecałe parę tysięcy mieszkańców wybudował stadion na 45 000 kibiców i to wczasach kiedy jeszcze nie było mowy o Mistrzostwach Świata w RPA. Za to na mistrzostwa wybudował ośrodek piłkarki marzenie /myślę że taki nie powstanie w Polsce na EURO/. Najlepiej świadczy o jakości ośrodka miesięczny pobyt reprezentacji Anglii. Król oczywiście ma zespół w Premier Soccer League Platinum Stars. Król mógłby mieć pewnie każdego piłkarza /jak się ma 50 kopalń platyny na swoim terenie/ ale nie robi tego  ponieważ postanowił inwestować we własny lud a właściwie we własną młodzież.

Król  Bafokeng podjął decyzje że musi sam szkolić i dlatego powołał Akademię Piłkarską, do której co roku trafia dwudziestu najzdolniejszych młodych piłkarzy z 29 wiosek co wcale nie jest łatwe w tamtych warunkach do przeprowadzenia. Chłopcy trafiają do Akademii w wieku 12 lat i są na całkowitym utrzymaniu Akademii, ciekawostką jest to że w ciągu roku mogą 2 razy odwiedzić rodzinne domy. Akademia wzorowana jest na przykładach szkółek holenderskich i angielskich. Nie chcę opisywać dokładnie tego rozwiązania chce się skupić głownie na podobieństwach z Akademią w Tychach.

Akademia Piłkarska w Tychach w założeniach ma te same przesłanki coAkademia Bafokeng jak i  wiele w Europie chociażby szkółki Barcelony, Ajaxu  itp. Wszędzie chodzi o to samo a mianowicie o to, że na pewnym etapie trzeba postawić na jakość szkolenia. Przejście najzdolniejszych chłopców z 6 stowarzyszeń do Akademii po skończeniu szkoły podstawowej jest najlepszym rozwiązaniem. Rozumiem, że w Tychach nie ma Króla z kasą ale są ludzie z pasją, którzy wiedzą czego chcą. Jest to według mnie jeden z najlepszych projektów, który  powstał w Polsce. To co jest jego największą wartością – to, że ludzie się dogadali między sobą, nie zostało zlikwidowane żadne stowarzyszenie a wręcz powstało nowe, to że tym ludziom chce się szkolić zdolnych chłopców a nie ich wywozić w Polskę lub za granicę /odwrotnie jak w całej Polsce/. Ten projekt jest  przyszłością dla  piłkarskich Tych !

Piłka nożna w Tychach oczywiście może istnieć bez akademii. Oczywiście potęga Tych szybko może się rozwinąć i szybko upaść, ponieważ nic nie zastąpi sztucznie – szkolenia z pewnością nie kupowanie nowych zawodników – bo nasi się nie nadają. Rozwój to długofalowa praca u podstaw i to gwarantuje Tyska Akademia.  Szkoda tylko, że Tychy nie maja króla, ale mam nadzieję że Tychy maja mądry samorząd.

Życzę Wam ciężkiej, ale efektywnej pracy, bo tylko taka praca daje najwięcej radości.

Na pewno deklaruję moje wsparcie i zaangażowanie na tyle ile pozwolą mi obowiązki i możliwością. Będę z pewnością bacznie obserwował Wasz rozwój.

Z wyrazami szacunku

Tomasz Zabielski

ROBERT GÓRALCZYK
Trener UEFA PRO,

pracownik dydaktyczny AWF Katowice,
były trener Reprezentacji Polski Kobiet.

Robert_goralczykPoniżej zamieszczamy LIST OTWARTY złożony na ręce AKADEMII

OPINIA

Po zapoznaniu się z materiałami informującymi o inicjatywie utworzenia nowego miejskiego klubu piłkarskiego i systemu szkolenia sportowego dzieci i młodzieży w piłce nożnej w Tychach wyrażam pozytywną opinię o tym przedsięwzięciu.

Przyjęte założenia wydają się dawać nadzieję na usystematyzowanie procesu szkolenia, co powinno zaowocować osiąganiem lepszych efektów szkoleniowych, a tym samym  podniesieniem poziomu piłki nożnej w Tychach i miejscowościach ościennych.

Po wdrożeniu planowanego systemu należy pamiętać, że jako wymierny cel weryfikacji powyższej inicjatywy należy stawiać wprowadzanie w przyszłości jak największej ilości wychowanków do zespołów seniorskich różnych szczebli rozgrywkowych na terenie miasta i w okolicach. Cele w zakresie piłki dziecięcej i młodzieżowej należy traktować jedynie jako etapowe, mające utwierdzać w słuszności obranej drogi i mobilizujące do dalszej pracy.

Po wdrożeniu opracowywanego systemu, w trakcie jego funkcjonowania, życzę wielu sukcesów i realizacji przyjętych założeń.

Ze sportowym pozdrowieniem

Robert Góralczyk

MARCIN DORNA

 • trener reprezentacji Polski U-15 i U-16,
 • trener klasy I, UEFA A
 • wykładowca wielu konferencji dla trenerów,
 • menedżer sportu,
 • współorganizator imprez sportowych – Akademia Grasroots

MAREK ŚLEDŹ

członek Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego PZPN,
trener koordynator grup młodzieżowych KKS Lech Poznań,
trener Kadry Polski U-11
wieloletni trener koordynator i trener grup młodzieżowych:

Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych – 2007 r.
III Miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych – 2006 r.
Wice Mistrzostwo Juniorów Młodszych – 2005 r.
2003 – MKS Polonia Słubice – Trener I zespołu seniorów (III liga) Koordynator sekcji młodzieżowej.
1997 – 2003 – Stowarzyszenie Edukacji Młodych Piłkarzy w Warszawie – Dyrektor.
1996 – 2003 – Stowarzyszenie Edukacji Młodych Piłkarzy w Warszawie – Trener Grup Młodzieżowych.
1998 – 2002 – Mazowiecki Związek Piłki Nożnej – Trener Reprezentacji Warszawy, Makroregionu Warszawsko – Mazurskiego, Województwa Mazowieckiego.
Mistrzostwo Polski (Puchar W. Kuchara) – 2000 r.
III Miejsce Mistrzostw Polski (Puchar K. Deyny) – 2001 r.

Marek SledzPoniżej przedstawiamy list skierowany na ręce prezesa Akademii

Szanowny Panie!

                 Pragnę podziękować za włączenie mnie do grona konsultantów projektu dotyczącego zintegrowania organizacji szkolenia dzieci i młodzieży w Tychach. Jako członek Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego PZPN oraz Trener z blisko 25 – letnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą pełniący obowiązki Trenera Koordynatora w KKS Lech Poznań pozwolę sobie wyrazić słowa uznania dotyczące podjętych m. in. przez Pana działań.

                 Przekazany mi do konsultacji Program Organizacji Szkolenia Dzieci i Młodzieży w Tychach jest  w pełni zbieżny z ogólnopolskim projektem organizacji szkolenia proponowanym przez WPM PZPN. Przyjęta w projekcie etapizacja szkoleniowa oraz rozwiązania korelujące nauczanie ogólne z piłkarskim  umiejscowione w  klasach sportowych  są dostosowane do jedynie zwiększającego efektywność szkolenia systemowego ujęcia problemu.

                 Jednakże nie ten aspekt budzi moje uznanie. Myślę iż macie Państwo możliwość bycia prekursorami ujednolicenia edukacji szkolnej, piłkarskiej i wychowania dzieci i młodzieży ku wartościom w pełni aprobowanym społecznie ponad lokalnymi podziałami, tak popularnymi w wielu innych ośrodkach sportowych kraju. Wielokrotnie publikowane doświadczenia związane z funkcjonowaniem opartym  o chorą rywalizację oraz lokalne animozje pomiędzy podmiotami biorącymi udział w szeroko pojętym sportowym procesie edukacji dzieci i młodzieży przynosiły z reguły jedynie negatywne wyniki. Taka próba „miejskiego” usystematyzowania opartego o jednolitą programowość, piłkarskiego kształcenia uzdolnionej młodzieży jest zbliżona do obowiązującej w wielu znamienitych klubach Europy konsekwentnie realizowanej strategii szkoleniowej. Myślę iż takie zunifikowanie szkolenia w kilku klubach dotychczas pracujących w oderwanych od siebie „systemach okazjonalnych” jest podstawą do dalszego rozwojowego  ujęcia całości problematyki dotyczącej organizacji szkolenia dzieci i młodzieży w Państwa środowisku.

               Dziś stajecie Państwo przed szansą rozpoczęcia pogoni za piłkarską Europą oraz wysokokwalifikowanymi klubami Polski, i choć należy mieć świadomość wielu trudów, problemów, konfliktów, które będą udziałem rozpoczętego procesu, to moim skromnym zdaniem warto i jeszcze raz warto w sposób uczciwy i etycznie pożądany realizować rozpoczęte zamierzenia, bo jak mawiał Profesor Bartoszewski, zapytany „czy opłaca się być uczciwym?” odpowiadał „ Nie opłaca się, ale warto”!

                Sukces szkolenia młodzieży jest wynikiem mentalnej dojrzałości w traktowaniu i tożsamym  poszanowaniu koszulki siedmiolatka stojącego u progu piłkarskiej kariery  jak i zawodnika stojącego na jej szczycie.

Powodzenia!

Marek Śledź

Trener Koordynator KKS Lech Poznań

Przewodniczący Grupy Programowej Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego PZPN

MAREK WLECIAŁOWSKI

OD 02.08.2012 r. ASYSTENT TRENERA REPREZENTACJI POLSKI A
 • trener UEFA PRO
 • 2002 – 2003 Ruch Chorzów – grający asystent Trener prowadzący: B. Pietrzak
 • 2004 Górnik Zabrze – II Trener Trenerzy prowadzący: W. Fornalik, E.Lorens, W. Liczka
 • 2005 Górnik Zabrze – I Trener – utrzymanie w Ekstraklasie
 • 2006(runda wiosenna)
 • 2006/2007 Ruch Chorzów – I Trenerawans do Ekstraklasy
 • 2007/2008 GKS Bełchatów – II Trener, Trener prowadzący: O. Lenczyk
 • 2008 (runda jesienna) Piast Gliwice – I Trener
 • 2009/2010 Cracovia Kraków – II Trener, Trener prowadzący: O. Lenczyk
 • 2010/2011 Śląsk Wrocław–  II Trener, Trener prowadzący: O.Lenczyk
 • 2011/2012 Śląsk Wrocław–  II Trener, Trener prowadzący: O.Lenczyk – Mistrzostwo Polski
 • Jako zawodnik  – 249 występów w Ekstraklasie na pozycji obrońcy (5 goli), zdobywca Pucharu Polski (1996).

DARIUSZ GĘSIOR

 • były reprezentant Polski we wszystkich kategoriach wiekowych,
 • zawodnik  Ruchu Chorzów, Widzewa Łódź, Amica Wronki,
 • obecnie Koordynator ds. młodzieży KS RUCH Chorzów,
 • członek Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego PZPN.

MICHAŁ SŁONINA

 • tyszanin od urodzenia,
 • kapitan Reprezentacji Polski w futsalu,
 • obecnie zawodnik Wisły Kraków – ekstrakalsa.
Poniżej przedstawiamy słowa poparcia:

„Moim zdaniem utworzenie Akademii jest sportowym przełomem w Tychach. Jestem pewien, że zawodnicy Akademii będą w niedalekiej przyszłości stanowili o sile GKS Tychy,  który dzięki Nim będzie występował w Ekstraklasie. Życzę powodzenia, sukcesów oraz wielu reprezentantów Polski w każdej kategorii wiekowej :)”

Pozdrawiam
Michał Słonina

ANDRZEJ SZŁAPA

 • tyszanin,
 • były kapitan Reprezentacji Polski w futsalu,
 • obecnie zawodnik Wisły Kraków – ekstraklasa.

Poniżej przedstawiamy słowa poparcia:

„Po zapoznaniu się z projektem, jestem przekonany, że powstanie Akademii  Piłki Nożnej Tychy wpłynie pozytywnie na rozwój tyskich dzieci i młodzieży. Akademia ułatwi wyselekcjonowanie utalentowanych młodych piłkarzy i odpowiednie ich wyszkolenie, umożliwi to podniesienie poziomu nie tylko amatorskiej, ale również zawodowej piłki nożnej w Tychach.”

Pozdrawiam
Andrzej Szłapa