Home / O Akademii

O Akademii

Inspirujemy do świadomego kształtowania osobowości dziecka, żeby mogło zostać dobrym, wartościowym i samodzielnym człowiekiem.

Pracownicy Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy

Zdjęcie naszej społeczności wykonane podczas VII Świąt z Akademią w grudniu 2018 r.

Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy powstała na spotkaniu założycielskim w dniu 1.02.2011 roku. Głównym źródłem powstania stowarzyszenia było zjednoczenie w Tychach kilku mniejszych klubów, które miały już dość rozproszenia piłkarskich sił i codziennej walki o zawodników i boiska treningowe. Oczywiście Akademia nie mogłaby istnieć gdyby nie grupa znakomitych trenerów i działaczy, którzy na co dzień prowadzą i stale rozwijają projekt tyskiej akademii piłkarskiej, wraz z przyświecającym nam mottem Jana Pawła II, którym stwierdził: „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”.

Po kilku latach funkcjonowania Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy nikt już chyba nie ma wątpliwości, że realizacja tego projektu okazała się dla tyskiego futbolu w wydaniu młodzieżowym strzałem w dziesiątkę. Choć z początku nie brakowało malkontentów, pomysłodawcy powołania Akademii na wzór najlepszych tego typu organizacji w europejskim futbolu, mogą dziś mówić o sporym sukcesie.

Dziś w szeregach pierwszej drużyny GKS Tychy z powodzeniem występują wychowankowie i absolwenci projektu Akademii. Michał Staniucha, Aleksander Biegańsk, Dominik Połap, Dawid Kasprzyk, czy Kacper Piątek i wielu innych zasiliło szeregi pierwszej lub drugiej drużyny I-ligowego GKS-u Tychy. Kilkoro wychowanków z powodzeniem gra w innych klubach Ekstraklasowych lub Pierwszoligowych, np. Wojciech Szumilas (Wisła Płock), Mateusz Grzybek (Termalica Bruk-Bet Nieciecza), a także za granicą: Paweł Florek (Villanovense), Jakub Kiwior (MKS Żylina). Wielu z nich debiutowało już w seniorskich kadrach swoich drużyn, a nawet na stale zagościło w kadrach narodowych Polski.

Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy to nie tylko same treningi i mecze, to miejsce jednoczenia i aktywizacji lokalnej społeczności na rzecz najmłodszych. W końcu Akademia to organizacja dążąca do tworzenia i wdrażania wszelkich inicjatyw społecznych, kulturowych i inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości szkolenia piłkarskiego oraz szersze propagowanie kultury fizycznej w naszym mieście. Klub co roku organizuje ogólnopolski turniej „Akademia Cup”, na który zjeżdżają najlepsze drużyny z Polski i nie tylko. Akademia nadal tworzy i rozwija kolejne projekty skierowane do rodziców i ich pociech – takich Festyn Mistrzów – podczas których rodzice i dzieci mogą wspólnie spędzić czas na zdrowej rywalizacji sportowej i przede wszystkim wspólnej zabawie. Regularnie organizujemy obozy sportowe dla wszystkich członków klubu zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Nie sposób w jednym słowie opisać całą szeroką gamę działań jaka prowadzi Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy, dlatego poniżej przedstawiamy krótko główne informacje o klubie.

W roku 2019 Akademia utworzyła trzy odrębne piony szkoleniowe: profesjonalny – PRO, amatorski – Grassroots oraz szkolący dzieci przedszkolne – Kids. Wydzielenie pionów było konieczne ze względu na udział Akademii w programie certyfikacji szkółek piłkarskich pod egidą PZPN. Wspomniany program posiada bardzo rygorystyczne kryteria przystępowania do programu, a dotychczasowa złożona struktura organizacyjna i szkoleniowa klubu nie pozwalała na certyfikowanie wszystkich drużyn w Akademii. W grupach PRO trenują wyselekcjonowani zawodnicy z poszczególnych roczników, którzy swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem najbardziej wyróżniają się na tle rówieśników. Z kolei grupy Grassroots stanowią rozwinięcie europejskiej wizji pojęcia grassroots, gdzie dzieci mogą rozwijać swoją pasję do piłki nożnej biorąc udział w regularnych treningach piłkarskich oraz uczestnictwie w eventach pobocznych organizowanych przez klub. Jednocześnie grupy grassroots stanowią bezpośrednie zaplecze i szansę dla aktualnych i nowych zawodników Akademii na szkolenie i w przyszłości zostania zawodnikiem grupy PRO. APN GKS Tychy prowadzi nabór oraz szkoli dzieci i młodzież w wieku od 3 do 13 roku życia.

Naszym priorytetem jest promowanie i rozwijanie piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży na terenie miasta Tychy, województwa śląskiego i Polski poprzez budowanie odpowiednich warunków do nowoczesnego, kompleksowego i zindywidualizowanego szkolenia piłkarskiego z zachowaniem zasad fair play oraz edukacji szkolnej. Stawiamy na umożliwienie rozwijania sportowych pasji i zainteresowań zarówno naszych zawodników jak i trenerów oraz odkrywanie i szkolenie talentów piłkarskich mogących w przyszłości grać w drużynach zawodowych.

Działanie w uporządkowanym i harmonijnym systemie organizacyjnym i sportowym, klarownym dla wszystkich uczestników: zawodników, trenerów, rodziców, władz z jednoczesnym otwarciem się na nowych potencjalnych partnerów – dzieci, rodziców, trenerów oraz świata biznesu. Wdrażanie w życie nowoczesnych inicjatyw oraz inwestycji stale podnoszących jakościowy poziom stowarzyszenia.

Do realizacji swoich zadań statutowych oraz prowadzenia bieżącej działalności, klub wyodrębnił zakresy powołując do tych działań następujące spółki w organizacji:

1. Do organizacji obozów, półkolonii i wypoczynku dzieci i młodzieży:
– SPORT CAMP I Spółka z o.o.
– SPORT CAMP II Spółka z o.o.
– SPORT CAMP III Spółka z o.o.

2. Do prowadzenia innych towarzyszących imprez sportowych:
– HOME SPORT Spółka z o.o.

3. Do organizacji i prowadzenia transportu zawodników i uczniów:
– ŚLĄSKI BUS Spółka z o.o.

4. Do zatrudnienia pracowników obsługujących zadania klubu:
– HR Spółka z o.o.

Wszystkie spółki powołane są przez stowarzyszenie APN GKS Tychy, która jest ich 100 % właścicielem, a całkowity dochód z działalności spółek przekazywany jest na cele statutowe klubu.