Home / Aktualności / Zmiany strukturalne w Akademii

Zmiany strukturalne w Akademii

Szanowni Zawodnicy, Rodzice i Opiekunowie,

Od września 2019 będzie obowiązywać nowa struktura szkoleniowa w Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy. W związku z wprowadzonym programem certyfikacji szkółek piłkarskich pod egidą Polskiego Związku Piłki Nożnej, nasza Akademia chcąc dostosować się do kryteriów programu, zdecydowała się na dokonanie znaczących zmian zarówno w strukturze organizacyjnej jak i szkoleniowej. W myśl przyświecającej nam dewizy stałego rozwoju klubu i wymagania od siebie coraz to więcej, nastąpił podział pionu szkoleniowego klubu na ten ze ścieżką profesjonalną nazwaną Akademia PROdrogą amatorską noszącą nazwę Akademia Grassroots oraz Akademia Kids (dotychczasowy Etap 0 – przedszkolny). Wraz z przyjęciem nowej struktury, zmianie ulega również nazewnictwo grup treningowych. Pełen wykaz nazewnictwa grup znajduje się poniżej.


W skład Akademii PRO będą wchodzić wszystkie dotychczasowe grupy zielone

Grupy zielone w Akademii oraz wiodące w SMS Tychy będą nazywane odpowiednio np. APN GKS Tychy PRO 2006 i APN GKS Tychy PRO SMS 2006. Więcej o pionie szkolenia PRO przeczytasz TUTAJ.


W skład Akademii Grassroots będą wchodzić wszystkie dotychczasowe grupy czarne i grupy czerwone.

Grupy czarne i czerwone w Akademii oraz pozostałe grupy w SMS Tychy będą nazywane odpowiednio np. APN GKS Tychy Grassroots 2007 A (i kolejne litery alfabetu w przypadku większej liczby drużyn w danym roczniku) i APN GKS Tychy Grassroots SMS 2010. Więcej o pionie szkolenia Grassroots przeczytasz TUTAJ.


W skład Akademii Kids będą wchodzić wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym z dotychczasowego etapu 0.

W związku z przeniesieniem wszystkich treningów przedszkolaków z ośrodków treningowych na SMS ARENA Tychy, zmienia się również nazewnictwo grup. Przestaje obowiązywać przynależność do ośrodka treningowego (np. Borowa, Tołstoja, Norwida) w zamian grupy otrzymują przedrostek „Kids” oraz kolejno następującą literę alfabetu jeśli w roczniku jest więcej niż 1 grupa treningowa, np.: APN GKS Tychy Kids 2013 A. Więcej o pionie Kids przeczytasz TUTAJ.


Zgodnie ze stawianymi wytycznymi dotyczącymi certyfikowania szkółek piłkarskich przez Polski Związek Piłki Nożnej, Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy musi spełnić szereg wymogów organizacyjnych, a wprowadzona nowa struktura jest jedną z nich. Na ten moment Akademia złożyła wniosek o przyznanie złotej odznaki (najwyższej w trójstopniowej skali) na poziomie Akademii PRO. Ze względu na stosunkową dużą rotację wśród zawodników grup czarnych, czerwonych i etapu 0,  na ten moment Akademia nie będzie certyfikować poziomu Grassroots oraz Kids w nadchodzącym sezonie. Nie oznacza to, że Akademia całkowicie rezygnuje z certyfikowania tych grup, jednak aby móc przystąpić do programu należy odpowiednio przygotować wiele składowych – organizacyjnych, infrastrukturalnych, zasobów ludzkich (sztab szkoleniowy), zasobów treningowych itp. nad którymi już pracujemy.

W najbliższym czasie każdy członek klubu otrzyma stosownego maila z kwalifikacją do poszczególnego pionu szkoleniowego.

Opiekunowie i rodzice zawodników zakwalifikowanych do pionu PRO będą również proszeni o zarejestrowanie dzieci na portalu laczynaspilka.pl i postępowanie zgodnie z przesłanymi przez Akademię instrukcjami. Jest to niezbędne w przypadku certyfikowania akademii piłkarskich, dlatego bardzo wszystkich prosimy o ścisłą współpracę i zaangażowanie. Pracownicy biura Akademii oferują wszelką pomoc informacyjną w zakresie rejestracji dzieci przez portal laczynaspilka.pl oraz dalsze kroki rejestrujące dziecko w szkółce piłkarskiej na platformie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wszystkich zainteresowanych Programem Certyfikacji Szkółek Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej zapraszamy na stronę informacyjną -> Program Certyfikacji Szkółek Pilkarskich


Przejdź do paska narzędzi