Home / O Akademii

O Akademii

Motto

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

Św. Jan Paweł II

Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy powstała na spotkaniu założycielskim w dniu 1.02.2011 roku, a wpis do ewidencji uzyskała 8.03.2011 roku.

Po kilku latach funkcjonowania Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy nikt już chyba nie ma wątpliwości, że realizacja tego projektu okazała się dla tyskiego futbolu w wydaniu młodzieżowym strzałem w dziesiątkę. Choć z początku nie brakowało malkontentów, pomysłodawcy powołania Akademii na wzór najlepszych tego typu organizacji w europejskim futbolu, mogą dziś mówić o sporym sukcesie.

Dziś w szeregach pierwszej drużyny GKS Tychy z powodzeniem występują wychowankowie projektu Akademii. Mateusz Grzybek, Damian Nieśmiałowski, Wojciech Szmilas, Bartosz Rutkowski i wielu innych zasiliło szeregi pierwszej lub drugiej drużyny I-ligowego GKS-u Tychy. Kilkoro wychowanków z powodzeniem gra także za granicą: Paweł Florek (CD Badajoz), Mateusz Szlenk (SC Paderborn), Bartosz Mrozek (KKS Lech Poznań), Jakub Kiwior (RSC Anderlecht). Wielu z nich debiutowało już w seniorskich kadrach swoich drużyn, a nawet na stale zagościło w kadrach narodowych Polski.

Powstanie Akademii zakończyło okres rozproszenia sił i środków oraz fatalnego w skutkach konkurowania klubów i szkółek piłkarskich. Obecnie na mapie Tychów znajduje się już tylko kilka większych klubów szkolących dzieci i młodzież, jednak tylko Akademia może poszczycić się ogólna liczbą prawie tysiąca członków.

Stworzona została spójna struktura szkolenia. Od 1 lipca 2015 szkoleniem młodzieży (U14-U19) zajmuje się Spółka Tyski Sport, która nieodpłatnie otrzymała od Akademii 4 najstarsze drużyny juniorskie w ten sposób tworząc Akademię Młodzieżową GKS Tychy. Dotychczasowa Akademia przeorganizowała swoje szyki włączając kolejne dwa kluby w swoje struktury (U4-U13) tj. MOSM Tychy oraz UKS GKS Tychy tworząc Akademię Dziecięcą GKS Tychy.

Obecna struktura oferuje przemyślany i jednolity system treningowy, realizowany przez wykwalifikowanych trenerów, odpowiednio dozujących obciążenia, dbających o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

Dla Akademii jedną z głównych wartości w realizacji projektu jest to, że powstała ona na bazie porozumienia władz i trenerów kilku klubów, że na bazie mniejszych klubów powstał nowy prężny ośrodek szkolenia piłkarskiego na Śląsku.

Zdjęcie naszej społeczności wykonane podczas VII Świąt z Akademią w grudniu 2018 r.