Home / Aktualności / Co słychać u naszych absolwentów?

Co słychać u naszych absolwentów?

Co jakiś czas przytaczamy naszej piłkarskiej społeczności sylwetki absolwentów i absolwentek Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy, aby pokazać, że praca jaką wykonujemy na co dzień przynosi wspaniałe rezultaty. Oczywiście nie wspominamy o tym bez powodu. 

Aktualnie Akademia Piłki Nożnej GKS Tychy może pochwalić się wychowaniem takich piłkarskich talentów jak Dorota Hałatek, Oliwia Ogierman (wszystkie Czarni Sosnowiec) czy Wiktoria Nowak (GKS GieKSa Katowice). Wszystkie dziewczyny są również absolwentkami Kobiecego Klubu Piłkarskiego Polonia Tychy skąd był transferowane do klubów kobiecej Ekstraligi. Piłka nożna w wydaniu kobiecym staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju dzięki aktualnej generacji piłkarek. Kariera w profesjonalnej piłce kobiecej nie jest niemożliwa, co najlepiej pokazują historie Doroty i Oliwi, które od dwóch lat z powodzeniem reprezentują barwy aktualnego wice mistrza Polski – Czarni Sosnowiec oraz barwy młodzieżowych reprezentacji Polski.

Dorota Hałatek podczas turnieju AOK Turbine Hallencup 2019 w Poczdamie, na zdjęciu w meczu z gospodyniami turnieju 1. FFC Turbine Potsdam, foto. Nordic Photo

Dorota Hałatek w koszulce reprezentacji Polski

Absolwentka APN GKS Tychy w meczu z Gintra Universitetas (Litwa) Foto. Nordic Photo

W miniony piątek, nasze absolwentki zmierzyły się w meczu kontrolnym z topową drużyną niemieckiej Allianz Frauen-Bundesliga, czyli 1. FFC Turbine Poczdam. Mecz zakończył się wynikiem 1-1, co w konfrontacji z utytułowaną niemiecką drużyną zdecydowanie należy zaliczyć na plus.

Polska piłka kobieca rozwija się w coraz szybszym tempie, krajowe drużyny są coraz częściej zapraszane na międzynarodowe turnieje. W minionym weekendzie dziewczyny wzięły udział w bardzo dobrze obsadzonym turnieju – AOK Turbine Hallencup 2019 – w których udział wzięły topowe drużyny kobiecej piłki nożnej tj. Crvena Zvezda Belgrad (Serbia), Gintra Universitetas (Litwa),  MTK Hungária Budapest (Węgry), AC Sparta Praga (Czechy), Celtic Glasgow (Szkocja), SKN St. Pölten (Austria) i gospodarz turnieju – 1. FFC Turbine Potsdam (Niemcy). Warto wspomnieć, że drużyna gospodarzy do 12 -krotny mistrz Niemiec oraz 2-krotny zdobywca Kobiecej Ligi Mistrzów i aktualnie 4 drużyna najlepszej ligi piłkarskiej w Europie i być może i na świecie! Więc sprawdzian umiejętności należy do tych z najwyższej półki.

Dodatkowo Dorota Hałatek przebywa aktualnie na zgrupowaniu reprezentacji Polski U-19 prowadzonej przez trenera Marcina Kasprowicza.

Drużyna Czarnych spisała się bardzo dobrze w tym turnieju. Trzecia lokata jaką uzyskały piłkarski z Sosnowca jest najlepszym osiągnięciem polskich zespołów w całej historii tego prestiżowego turnieju halowego w Poczdamie. Dodatkowo nagrodę indywidualną dla Królowej Strzelczyń wywalczyła Patricia Hmirova (Czarni Sosnowiec), która w całym turnieju strzeliła osiem bramek.

Fotografia powyżej: Nadine Kessler (Niemcy) – Najlepsza Piłkarka w roku 2014, foto. UEFA.com

Fotografia z prawej: Zawodniczki Czarni Sosnowiec (Dorota Hałatek z prawej strony) na wspólnym zdjęciu z Nadine Kessler

Przykład dziewczyn pokazuje, że marzenia same się nie spełniają. Potrzeba dużo pracy indywidualnej i wyrzeczeń, aby SAMEMU JE SPEŁNIĆ. W spełnianiu tych marzeń pomagają również na co dzień trenerzy naszej Akademii oraz SMS-u Tychy. Dlatego jeśli nadal zastanawiacie się nad przyszłością swojego dziecka, zapraszamy Was do poznania Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego Tychy, gdyż w planach mamy powrót kobiecego futbolu w struktury klubu. Nawet jeśli Twoje dziecko nie zostanie w przyszłości piłkarzem, judoką, akrobatą, to może zabłysnąć w innej dziedzinie sportu, tak jak pozostałe absolwentki naszej Akademii, które reprezentują nasz kraj np. w unihokeju, piłce ręcznej i wielu innych dyscyplinach.

JAKUB KIWIOR Z PROFESJONALNYM KONTRAKTEM!

Kolejny absolwent Akademii wstępuje w szeregi swojej pierwszej seniorskiej drużyny piłkarskiej. Jakub Kiwior, bo o nim mowa, od 16 stycznia 2019 będzie zakładał koszulkę słowackiego zespołu FK Železiarne Podbrezova, który występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej na Słowacji. Jakub urodził się 15 lutego 2000 roku i jest jednym z najlepiej zapowiadających się młodych polskich piłkarzy. Do słowackiego Podbrezova prosto ze słynnego belgijskiego klubu Anderlechtu Bruksela, w którym trenował od szesnastego roku życia po transferze z GKS-u Tychy. Młodzieżowy reprezentant Polski i absolwent Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy w roku 2015 został zauważony nie tylko przez belgijskiego potentata piłkarskiego, ale i również kilka innych znaczących europejskich klubów – Borussię Dortmund i Ajax Amsterdam. Jesienią grał w lidze młodzieżowej Anderlechtu w prestiżowej Lidze Młodzieży UEFA. Jakub Kiwior jest kapitanem reprezentacji Polski od 19 lat i jest jednym z najwybitniejszych talentów w naszym kraju.

Cieszymy się ogromnie z sukcesu naszego wychowanka i życzymy samych sukcesów w podboju ligi słowackiej!

Jakub Kiwior podpisujący swój pierwszy profesjonalny kontrakt piłkarski ze Słowackim FK Železiarne Podbrezova

Foto: www.zpfutbal.sk

Jakub Kiwior na oficjalnej prezentacji

Foto: www.zpfutbal.sk

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wieści dotyczące naszych absolwentów i absolwentek, trzymamy mocno kciuki za ich powodzenie w profesjonalnym sporcie!

Od Małego Na Całego !